911 červená pilulka
Emergency Pill
911 aneb červená pilulka 11. září 2001
Jen malá tajemství je třeba chránit. Ta velká jsou utajena díky tomu, že veřejnost jim nechce uvěřit. (The big ones are kept secret by public incredulity.)
Marshall McLuhan, slavný kritik médií
obsah

Vyšetřování

Fraška oficiálního vyšetřování

John Farmer

Bush a Cheney

Vyšetřovací zpráva

Bin Ladin

Prosincové video

Nemáme důkazy, nikdy jsme netvrdili

Vyšetřování

Fraška oficiálního vyšetřování

Administrativa Bushe a Cheneyho se nejprve snažila vyšetřování všemožně bránit (viz např. senátor Tom Daschle). Když byla na velký nátlak pozůstalých přece jen kongresová vyšetřovací komise ustavena (až koncem listopadu 2002!), usiloval Bílý dům, dostat ji pod svou kontrolu. Vést ji chtěl nejprve sám Cheney, předsedou byl pak jmenován H. Kissinger. Ten byl však veřejností (především tzv. Jersey girls) pro příliš zřejmý střet zájmů donucen odstoupit a předsedou se tak nakonec stal Thomas Keen (R), bývalý guvernér New Jersey, místopředsedou Lee Hamilton (D). Pro veřejnost to ovšem bylo vítězství jen zdánlivé. Hamilton byl znám jako osobní přítel Cheneye a Rumsfelda a někteří další členové komise měli přímé vazby na zbrojní průmysl. Především se však stal výkonným ředitelem komise v lednu 2003 Philip Zelikow, blízký přítel C. Riceové, který dříve pracoval přímo v tranzitním týmu Bushe a Cheneyho a lze ho pokládat za prodlouženou ruku jejich administrativy. zelikow

Později vyšlo najevo, že Zelikow měl podrobný soupis závěrů vyšetřování hotový dříve, než komise vůbec zahájila svoji práci (první slyšení teprve 31.3.2003) a řídil (m.j. jako šéf všech zaměstnanců komise) podle toho potom celý jeho průběh.

Vyšetřování bylo směrováno a omezováno tak zřetelně a zásadně, že 6 z 11 členů komise, včetně jejího předsedy i místopředsedy později přímo vyslovilo, že:

„[it was] set up to fail“. - „[Vyšetřování] bylo nastaveno tak, aby selhalo.“ (viz i stejnojmenná 1. kapitola knihy Without Precedent: The Inside Story of the 9/11 Commission, kterou spolu Keen s Hamiltonem napsali)
V čem obstrukce - kromě Zelikowova předem nalinkovaného závěru a účelového řízení - spočívaly? Komisaři si stěžovali mimo jiné na:
  • nedostatek financí (zprvu 3 mil USD, potom navýšeno na 15 mil - srovnej se 60 mil. USD na aféru Clinton - Lewinská nebo 180 mil na havárii raktoplánu Columbia)
  • pozdní začátek (1 a půl roku po událostech!) a nedostatek času na vyšetřování
  • (za)bránění v přístupu k důležitým dokumentům a svědkům
  • Systematicky neúplné, nepravdivé a zavádějící informování ze strany NORAD (letecká obrana) a FAA (letový provoz)
Kromě knížky Keena a Hamiltona, podává přehled o obstrukcích a manipulacích parlamentního vyšetřování také investigativní reportér NYTimes Philip Shanon ve své knize The Commisson (2008).

John Farmer

Další důkladnou zprávu „zevnitř“ vyšetřování podal nejvyšší státní zástupce New Jersey (tj. ministr spravedlnosti tohoto státu) John Farmer, který byl prezidentem Bushem ustanoven jako vrchní právní poradce Vyšetřovací komise. Ve své knize The Ground Truth (2009) Farmer podrobně mapuje naprostou korupci celého vyšetřování, mimo jiné neustále se měnící a opakovaně lživé výpovědi představitelů Pentagonu nebo příkaz udělený členům komise, že veřejnost se v žádném případě nesmí dovědět, co se inkriminovaného dne stalo.

Bush a Cheney

Bush a Cheney se přes opakované výzvy zdráhali před komisi vůbec předstoupit. Nakonec si vymínili rozhovor za zvláštních podmínek: budou vypovídat jedině společně, nebudou pod přísahou, slyšení za zavřenými dvěřmi nebude zaznamenáno, nebudou z něj pořizovány žádné zápisy, kromě poznámek vybraného člověka, které nesmějí být zveřejněny. Takto nakonec schůzka proběhla v Oválné pracovně prezidenta 29. dubna 2004. (Své zvláštní podmínky Bush novinářům „vysvětluje“ zde (en): https://www.youtube.com/watch?v=C9AoaU7LlTk)

Vyšetřovací zpráva

kniha_-_911_commission_report

Závěrečná zpráva vydaná v létě 2004 (odkaz viz níže) zopakovala příběh o Usámovi a 19 létajících atentátnících, aniž by ho konečně doložila přesvědčivým důkazním materiálem. Vyniká naopak v tom, kolik podstatných skutečností dovedla „přehlédnout“, neuvést, zkreslit a uvést nesprávně.

Bin Ladin

Usama bin Ladin, údajná hlava zločinného spiknutí, svou účast na událostech 11. září od počátku naprosto odmítal. V rozhovoru, který poskytl 28. září 2001 pakistánskému deníku Ummat, uvádí: „Už jsem říkal, že s těmi útoky nemám nic společného. ... Vůbec jsem o nich nevěděl...“ Už dva týdny před tím vzkázal francouzské agentuře AFP:

„Kategoricky prohlašuji, že jsem tento čin nespáchal.“ (Usama bin Ladin pro AFP, 16. září 2001)

8. listopadu bin Ladin přijal pakistánského žurnalistu Hamida Mira a opakoval: „S útoky ve Spojených státech nemám absolutně co dělat.“ A když se ho Mira ptá, proč tedy 7. října Al-Džazíře řekl, že útoky provedli muslimové, odpovídá, že prostě sledoval oficiální zprávy: „Vždyť přeci samotní Američané vydali seznam podezřelých, kteří se na útocích měli podílet.“

7. října zároveň začíná invaze a okupace Afghanistánu, když jeho vláda nevyhověla americkému striktnímu ultimatu. Talibán vyjádřil sice ochotu bin Ladina vydat, požadoval k tomu ovšem předložení důkazů, že se na útocích podílel.

Prosincové video

fakeladen Teprve 13. prosince měl být veřejnosti předložen „důkaz“, že Usama blafoval: Pentagon poskytl americké televizi k odvysílání videozáběry na nichž bin Ladin hovoří se spřáteleným šejkem o tom, že přípravy a realizace útoků se děly pod jeho dohledem. 40-ti minutový videozáznam mimořádně nízké kvality U.S.Army údajně zajistila během své afghánské invaze v listopadu v Džalalabádu.

Jak si však okamžitě všimli někteří diváci, proporce obličeje ani postavy neodpovídají bin Ladinovi, osoba na videu píše pravou rukou (Usáma je levák), má na ruce velký zlatý prsten (to Usámovi jeho náboženství zapovídá a žádném jeho předchozím popis to neuvádí). Zkrátka tento „důkaz“ neobstojí.

Nemáme důkazy, nikdy jsme netvrdili

Korunu všemu nasadil mluvčí FBI, který po otázce novináře, proč není na webu nejhledanějších zločinců na Usamově stránce uvedeno v seznamu vznesených obvinění také 11. září, odpověděl, že „we have no hard evidence - nedisponujeme žádnými přesvědčivými důkazy.

A viceprezident Cheney v rozhovoru s Tony Snowem (FOX News Radio) v březnu 2006 uvádí:

„Nikdy jsme netvrdili, že by Usama bin Ladin byl přímo zapleten do útoků 11. září. Žádné takové důkazy se nikdy neobjevily.“///„We've never made the case, or argued the case that somehow Osama bin Laden was directly involved in 9/11. That evidence has never been forthcoming.“ /// Dick Cheney - 29.3.2006

Odkazy:

navigace k dalsim kapitolam
Pro vkládání komentářů je třeba se přihlásit.
© L.P.