911 červená pilulka
Emergency Pill
911 aneb červená pilulka 11. září 2001
Zástupy lidí uvěří lži o to snadněji, čím větší je její rozměr.
z poznámek (nacistického) propagandisty

Selhání obrany

11. září se současně konalo neobvyklé množství vojenských cvičení letectva (uvádí se více než 10). Část těchto cvičení, byla přitom původně plánována na říjen. Proč byly přesunuty na dřívější termín, dosud nikdo neobjasnil.

Za všechny:
  • Global Guardian – každoroční největší letecké cvičení; koná se tradičně v říjnu a ještě koncem března 2001 bylo plánováno na konec října 2001; z neznámých důvodů posunuto na první polovinu září.
  • Vigilant Guardian – aktivní fáze tohoto leteckého obranného cvičení začala 6. září. V prvních dnech bylo cvičení omezeno na 12 hodin denně a od 10. září přešlo do plné (non-stop) fáze. Na 11. září ráno byl naplánován simulovaný únos civilních letadel. Jedním z odpovědných důstojníků byl major Kevin Nasypany, který o tom sdělil: „Když mi řekli, že došlo k únosu letadla, byla má první reakce: Někdo to cvičení časově uspíšil. A skutečně jsem nahlas řekl: K únosu letadla přece má dojít až za hodinu!“

Během těchto cvičení vkládal simulační tým na obrazovky radarů (vojenských i civilních) virtuální letadla.

Ve Zprávě vyšetřovací komise se o tomto zmatku nic nedočteme. Je tu zmínka pouze o jediném leteckém cvičení a k tomu poznámka (pozn. 116 na s. 458) o tom, že probíhající manévry nikterak neomezily reakci armády.

K dalšímu prozatím jen Mazzucco (CD1, Part1 - Air Defence):
navigace k dalsim kapitolam
Pro vkládání komentářů je třeba se přihlásit.
© L.P.